Arama
class="themestek-titlebar-wrapper themestek-bg themestek-bgcolor-white themestek-titlebar-align-default themestek-textcolor-dark themestek-bgimage-no">

Blog

Ebeveynler bebeklerine oldukça hassas bir şekilde davranmaktadır. Ancak ne kadar hassas olursak olalım elimizde olmayan nedenlerden dolayı bebeklerde bazı olumsuz durumlar gözlemlenebilmektedir. Bebeklerde en çok karşılaşılan olumsuzluklar ise bebeklerde soğuk terleme ve bebeklerde öksürüktür. Bu yazımızda sizlere bebekler neden öksürür ve bebekler neden soğuk terler sorularına yanıt vereceğiz. Ayrıca bebeklerde öksürük ve bebeklerde terleme sorunlarına karşı alınacak önlemleri de anlatacağız.

Bebekler Neden Öksürür?

Bebeklerin bağışıklık sistemi ve derilerinin tam olarak gelişmemesi nedeniyle sık sık hasta olabilirler. Bu yüzden bebeklerde öksürük sık görülen bir sorundur. Ancak bebeklerin öksürmesindeki bir diğer neden ise ortamda bulunan tozdur. Eğer çok fazla toz yapacak eşya bulunuyorsa veya toz toplayan eşyalar bebeklerde öksürüğe neden olmaktadır.
Ebeveynlerin sigara kullanımı bebeklerde öksürüğe neden olmaktadır ayrıca solunum yolu hastalıklarına da neden olmaktadır.
Eğer bebeklerde öksürük kesilmiyorsa ve krize girecek kadar öksürüyorsa mutlaka bir uzmana doktora danışmanız gerekiyor. Alerji veya solunum yolu hastalıkları nedeniyle öksürüyor olabilir ve acil müdahale gerektiren bir durum olabilir.

Bebeklerde Öksürük Nasıl Geçer?

Bebeklerde öksürük nasıl geçer sorusuna net bir cevap vermek doğru olmayacaktır. Ancak ebeveynlerin saydığımız maddeleri uygulaması sonucu eğer bebeğinizde herhangi bir solunum yolu rahatsızlığı bulunmuyorsa, öksürüğü büyük bir oranda azalacaktır. İşte bebeğiniz öksürüyorsa uygulamanız gerekenler;

– Eğer ebeveynler sigara kullanıyorsa mutlaka sigarayı bırakması gerekiyor. Sigaranın bebek üzerinde olumsuz etkilere yetişkinlere oranla 10 kat daha fazladır. Bu nedenle sigara içen ebeveynlerin bebekleri mutlaka öksürür ve ilerisinde solunum yolu rahatsızlıkları ile karşılaşır.
– Eğer burnunda bir tıkanıklık var ve ağzından nefes alırken öksürüyorsa mutlaka bir bebek burun aspiratörü kullanmanız gerekiyor. Burun aspiratörü sayesinde bebeğiniz burnunda ve genzinde bulunan birikintileri boşaltırsınız. Burun aspiratörünü bebek bakım çantasında mutlaka bulundurmanız gerekiyor.
– Bebeklerin bulunduğu ortamı sürekli olarak havalandırmanız gerekiyor. Havalandırılan ortamda bakteri üretilmez, toz daha az olur. Bu unsurlar sayesinde bebeklerde öksürük kesilir.
– Bebeğe mutlaka pamuklu bebek giyim ürünleri giydirmeye özen gösterin. Pamuklu bebek giyim ürünleri nefes alan yapısı ile bebeğinizi terletmeyecektir.
– Bebek odasını nemlendirmeniz yine bebeklerde öksürüğü kesecek bir diğer unsurdur.
Bu saydığımız maddeleri uyguluyorsunuz ancak bebeğiniz hala şiddetli bir şekilde öksürmeye devam ediyorsa mutlaka çocuk hastalıkları doktoruna gitmeniz gerekiyor.

Bebekler Soğuk Soğuk Neden Terler?

Bebeklerin terlemesi normal bir durumdur. Vücut ısılarını ayarlamak için mutlaka terlemeleri gerekiyor. Ancak eğer bebeğiniz soğuk soğuk terliyorsa bu durumun üzerinde durmanız gerekmektedir.
Soğuk terlemenin en yaygın sebebi soğuk algınlığıdır. Soğuk algınlığı hastalığı sonucu bebeklerde soğuk terleme sorunu oluşmaktadır. Soğuk algınlığının en büyük nedeni bebeklerin terlemesi sonucu veya uykudan kalktığı gibi soğuk havayla karşılaşmasıdır. Bu yüzden %100 pamuklu bebek body giydirilmesi soğuk algınlığını önleyecektir.
Vitamin eksikliği yaşayan bebeklerde soğuk terleme sorunu sık yaşanan bir sorundur. Böyle bir durumla karşılaşılıyorsa bebeklere vitamin takviyesi olacak ek besinler verilmesi gerekmektedir.
Ancak bebeklerde çok büyük bir sorun olan kalp yetmezliğinin habercisi de yine soğuk terleme olabilir. Soğuk terleme sorunu olan bebeklerin çok iyi gözlemlenmesi gerekiyor. Eğer erken yorulma ve süt emerken çabuk bırakma gibi sorunlar bulunuyorsa mutlaka bir sağlık kuruluşuna müracaat edilmesi gerekiyor.
Son olarak bebeklerde soğuk terleme nedenleri arasında geniş eti büyümesini söyleyebiliriz. Büyük geniz eti bebeklerde soğuk terlemeye neden olur.
Bebeklerde soğuk terleme sorunu önemli bir sorundur ve doktora başvurulması gerekmektedir.

Bebek bekleyen ebeveynlerin şüphesiz en heyecanlı ve en meraklı olduğu nokta bebeklerin doğum esnasıdır. İlk defa doğan bebekler yani yenidoğan olarak adlandırılan bebeklerin ne giyeceğini aileler bilemez. Bebekler ilk doğduğunda ne giyer araştırmaları özellikle son 2 ayda sıklıkla yapılmaktadır.
Bebeklerin doğdukları ilk andan itibaren pek çok ihtiyaçları bulunamaktadır. Bu ihtiyaçların ne olduğunu ve seçerken dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgiler verdik. Bu bilgiler ile bebeğinizin ilk doğduğu andan giyeceği bütün bebek giyim ürünlerine sahip olmuş olacaksınız.

Çıtçıtlı Body

Çıtçıtlı bebek body, bebeklerin ve ebeveynlerin en çok kullandığı bebek giyim ürünü olmaktadır. Bunun sebebi evde sürekli olarak bebek body giydirilmesidir. Bebek body arasında kullanımının en kolay olanı ise çıtçıtlı bodydir. Çıtçıtlı body kolay açılması ve kapanması ile ebeveynlerin bebeklerini giydirmekte zorlanmamasını sağlamaktadır. Ayrıca giyip çıkarması da yine aynı şekilde kolaydır.

Bebek Tulum

Bebek tulum modellerini, bebeğiniz hem soğuk gecelerde uyurken hem de gün içerisinde giyebilir. Hem çıtçıtlı hem de fermuarlı modelleri bulunan bebek tulumları kesinlikle alınması gereken bir üründür. Ayrıca 2’li bebek tulum takım modelleriyle bebeğinize hem tulum hem de şapka almış olursunuz. Bu sayede bebeğinizin başını da korumuş olursunuz. Özellikle bebek 2’li tulum takım modelleri bebeğiniz ile dışarı çıkacaksanız idealdir. Bunun sebebi bebeklerin dışarı çıktığında hem güneşten hem de rüzgârdan başlarının korunması gerekmesidir.
Aynı zamanda bebek tulum modellerinin patikli olan çeşitleri de bulunmaktadır. Patikli bebek tulumları bebeğinizin gaz sorunu yaşamamasını sağlamaktadır. Ayrıca bebeklerin ayaklarının korunması içinde patikli bebek tulum tercih edilebilir.

Bebek Şapka

Bebek şapka yenidoğan bebeklerin özellikle hastane çıkışından eve giderken kullanılması gereken bir üründür. Bunun sebebi az önce de belirttiğimiz gibi bebeklerin başları güneşten ve rüzgârdan korunmalıdır. Bu konu çok önemlidir. Eğer şapkalı bebek giyim eşyalarından almadıysanız mutlaka bebek şapka almanız gerekiyor.

Eldiven

Bebeklerin özellikle parmaklarının korunması çok önemlidir. Sürekli keşfetmek isteyen bebeklerin parmaklarının korunması ancak bebek eldiven ile mümkündür. Bazı bebek giyim ürünleri kendiliğinden bebek eldiven bulundursa da bazı bebek giyim ürünlerinde bulunmamaktadır. Eğer bulunmuyorsa mutlaka bebek eldiven almanız gerekiyor.

Hastane Çıkış Setleri Nedir?

Hastane çıkış seti, kısaca yeni bebek sahibi olan ebeveynlerin bebeklerini hastaneden eve getireceği yani yenidoğan bebeğin giymesi gereken kıyafetlerin hepsini içermektedir. Hastane çıkış seti heyecanlı ebeveynlerin bazı detayları atlamaması için özel olarak hazırlanmıştır. Yukarıda belirttiğimiz ve bebeğinizin ihtiyacı olan her şeyi hastane çıkış setlerinde bulmanız mümkündür. Eğer tek tek almak istemiyorsanız ve hiçbir detayı atlamak istemiyorsanız hastane çıkış seti tam size göre.

Bebek Giyim Ürünleri Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Bebek giyim ürünleri çok hassas bir konudur bu yüzden alırken dikkat etmeniz gereken bazı önemli unsurlar bulunmaktadır. Bu unsurlara dikkat etmeniz bebek giyim ürünlerinin bebeğinizin cildine zarar vermemesini sağlayacaktır. Dikkat etmeniz gereken unsurlar şu şekildedir.
– İlk olarak dikkat etmeniz gereken ve en önemli husus bebek giyim ürününün %100 pamuklu olmasıdır. %100 pamuklu ürünler hem nefes alabilen yapısı ile bebeğinizin cildini korur hem de bebeğiniz kıyafetlerin içerisinde rahatsız olup huysuzlaşmaz.
– Bebek giyim ürünlerini yaşına uygun bir şekilde almanız gerekiyor. Küçük gelen bebek giyim ürünleri bebeğinizin gelişimini olumsuz etkileyecektir. Ayrıca cildine de zarar verecektir. Büyük kıyafetler aldığınız zaman ise bebeğinizi tam olarak korumayacaktır.
– Bebek giyim ürünlerini alırken boyalı ürün almamaya özen gösterin. Boyalı ürünler kanserojen maddeler içermektedir.