Kış Aylarında Bebek Uyku Tulumu Nasıl Seçilir?

Kış aylarında bebek uyku tulumu olmazsa olmaz denebilir. Fakat binlerce model arasında seçim yapmak zorunda kalan ebeveynler için bunun oldukça uğraştırıcı olduğunu da söylemek mümkün. Sizler için tercih yapmanızı bir hayli kolaylaştıracak bir tulum seçme rehberi hazırladık. İşte Kış Aylarında Bebek Tulumu Nasıl Seçilir Rehberi!

Kış Aylarında Bebek Uyku Tulumu Nasıl Seçilir?

Kış mevsiminde gece vakti sıcaklığın eksi dereceleri bulduğunu biliyoruz. Ayrıca bu soğuk havalar zaman zaman oda sıcaklığını da düşürerek bizi hazırlıksız yakalayabiliyor. Böyle durumlarda sıkıntı çekmemek için en doğru kışlık kumaşları tercih etmekte fayda var. Ayrıca kat kat giydirerek de bebeklerimizi hasta edebiliriz. Ancak bunun gibi birçok faktörü tek tek inceleyerek en doğru uyku tulumunu seçebiliriz.

Bebek Uyku Tulumu Bedeni Nasıl Seçilir?

Bebeklik dönemi, insanların tüm hayatları boyunca en hızlın büyüdüğü dönem olarak bilinir. Bu nedenle aldığımız giysilerin yalnızca birkaç ay içerisinde bebeğimize küçük gelmesi, neredeyse hepimizin yaşadığı bir durumdur. Fakat büyük kıyafet almanın da bir dezavantajı bulunuyor. Geniş giysiler teri emmiyor, üstelik hava geçirdiği için ısı yalıtımı da sağlamıyor. Yani gelenek haline gelmiş olan “Bir beden büyük alalım, seneye de giyer.” düşüncesinden uzaklaşmak gerekiyor. Yine de bebeğin rahat hareket etmesi gerektiğini de düşününce, biraz geniş bedende tulum almak ideal seçim olabilir.

Uyku Tulumunun Kumaşı Kaliteli Mi? Mevsime Uygun Mu?

Doğru beden ile birlikte en önemli bir diğer etmen ise kumaş kalitesidir. Bebek kıyafetlerinin tümünde olduğu gibi uyku tulumlarında da hammaddesi pamuk olan kumaş türlerini tercih etmeliyiz. Ayrıca bu kumaşlar hem teri emmeli, hem de nefes alabilmelidir. Aksi takdirde hem bebeğin hem de sizin uykularınızı kaçırabilir, teri çekmediği için bebeğin üşüyüp hasta olmasına sebep olabilir. Kumaş seçiminde bir diğer kritik nokta ise kanserojen boya maddeleri içerip içermemesidir. Birçok renkli tulum, cilde oldukça zarar veren kumaş boyaları ile göze hoş gelen tasarıma sahiptir. Bunun yerine fosforlu veya çok canlı renkleri olmayan, mümkünse beyaz renkte, hassas ciltlere uygun boyalar ile renklendirilmiş ürünleri tercih etmelisiniz. Bu özelliklere değinmişken sitemizdeki Bebek Tulumları kategorisindeki ürünleri incelemenizi de tavsiye ediyoruz.

Bebek Uyku Tulumu Rahat Mı?

Hemen her bebek oldukça uykucudur ve günde 14 saat civarında uyuyabilir. Yani tercih edeceğimiz tulum modeli neredeyse tüm gün bebeğimizin üzerinde olacak. Bu sebeple en rahat modellerden yararlanmalıyız. Kullanım kolaylığı açısından fermuarlı modelleri tercih edebiliriz. Ayrıca bu ürün modelleri, bebeğin geceleri üstünün açılmamasını da sağlar ve tabii ki uyku tulumu kesinlikle makinede yıkanabilir olmalıdır. Zaman zaman geceleri bebeğin altını değiştirmeniz gerekebilir, böyle durumlarda hızlıca bebeğinizin altını temizleyebileceğiniz uyku tulumları kesinlikle işinize yarayacaktır. Son olarak bebeğinizin altını temizlerken kullanacağınız ıslak mendiller kesinlikle cildi tahriş etmemeli, bebeğin cildine uygun olmalıdır.

TOG Değeri

Kışın bile bebeklerin uyku tulumu altında terlemesi mümkündür. Birçoğumuzun görünce şaşırdığı bu olay, ürünün TOG değeri ile açılanabilir. Gereğinden yüksek değerdeki uyku tulumları, oda sıcaklığı çok da düşük değilse terleme yapabilir. Terleyen bebeğin üşütme ihtimali ise oldukça yüksektir. Peki, hangi oda sıcaklığında hangi TOG değerinde kıyafet kullanmalıyız?

  • 16 Derece ve Altı: 3,0+ TOG
  • 16-22 Derece: 2,5 TOG
  • 21-24 Derece: 0,5 TOG
  • 24-27 Derece: 0,2 TOG

TOG Nedir?

TOG, uyku tulumu alırken sık sık karşınıza çıkacak olan bir tekstil terimi olmakla beraber; ürünün ısı geçirgenliğini ifade eden bir kelimedir. 0,2’den 3,5’e kadar birçok TOG değeri ile karşılaşabilirsiniz. Kısaca açıklamak gerekirse bu değer arttıkça ısı geçirgenliği azalıyor. Yani kış mevsiminde yüksek TOG değerine sahip ürünleri tercih etmek gerekirken, yaz aylarında 0,5 TOG değerinde bir ürün bile bize güven verebilir.

Bebek Uyku Tulumu İçine Ne Giyilir?

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz TOG değeri, aslında bu sorunun cevabını bulmamıza yardımcı oluyor. Yüksek TOG değerinde bir uyku tulumu kullanıyorsanız, tulum içerisine kalın zıbınlar veya kıyafetler giydirmek bebeğin terleyerek üşütmesine neden olabilir. Bu yüzden TOG değerini de göz önünde bulundurarak hareket etmelisiniz. Düşük değerdeki ürünler için, uzun kollu bir kıyafeti içeriden giydirebilirsiniz. Eğer ürünün değeri çok yüksek ise yalnızca bir atlet ve alt iç çamaşırı, ısı yalıtımı sağlamaya yetecektir. Ayrıca bebeğin kendi ısı duyarlılığı da farklı olacağı için kendi gözlemleriniz ile de bu sorunu daha doğru şekilde halledebilirsiniz.

Umarız bu yazımızla birlikte tulum seçiminize katkı sağlamışızdır. Merak ettiğiniz diğer noktaları yorum bölümünde bize soru olarak bırakabilirsiniz. Hepinize sağlıklı günler dileriz, bir sonraki yazımızda görüşünceye dek hoşça kalın!

 

Bir cevap yazın