21 Mart Down Sendromu Farkındalık Günü

21 Mart, Birleşmiş Milletler tarafından 2011 senesinde alınan karar ile Dünya çapında down sendromu günü olarak belirlenmiştir. Her yıl 21 Mart’ta kutlanan Down Sendromu Farkındalık Günü nedir sizler için cevaplıyoruz!

Down Sendromu Nedir?

Down sendromu, kromozomlarda yaşanan bir farklılık sonucu ortaya çıkan, genetik bir durumdur. Sıradan bir insanda 46 kromozom bulunurken, down sendromlu bir bireyin 21. sırasında 2 değil 3 kromozom bulunur. Böylece herkesten farklı ve 47 kromozoma sahip bir birey dünyaya gelmiş olur.

Down sendromu, tamamen genetik faktörlere bağlı olmakla beraber; riski artıran tek faktör hamilelik yaşı olarak kabul edilmektedir. Anne adayı 35 ve üstü yaşlarda ise risk faktörü yükselmiştir.

Son olarak down sendromu düşünülenden çok daha sık görülmektedir. Tüm dünya genelinde 6 milyondan fazla, ülkemizde ise 70 binden fazla kişinin down sendromlu olduğu tahmin edilmektedir. Tüm dünya çapındaki sayıya bakıldığında down sendromlu kişi sayısı, İsviçre; Bulgaristan, Sırbistan, Danimarka ve Finlandiya gibi birçok Avrupa ülkesinin nüfusundan fazladır. Bu istatistikler, bize down sendromunun şartlar ne olursa olsun görmezden gelinemeyeceğini anlatmaktadır, tıpkı bir ülkeyi tanımamanın mümkün olmadığı gibi.

Down Sendromlu Bireylerin Özellikleri Nelerdir?

Down sendromlu bireyler birbirlerinden dereceye ve karaktere göre ayrılsa da hemen hepsinde ortak olan bazı özellikler bulunmaktadır. Down sendromlu bireyleri tanıyabileceğiniz birkaç özellik;

Genellikle çekik ve küçük gözlü, kısa parmaklı, basık burunlu ve kalın enseli olurlar.

Bebek down sendromlular, yaşıtlarına kıyasla çok daha yavaş büyürler. Yine zeka yaşları ve zihinsel gelişimleri de her zaman geride kalmaktadır.

Kas gelişimini etkileyen “Hipotoni” hastalığı ile mücadele etmek zorundadırlar, fiziki desteğe ihtiyaç duyarlar.

Down Sendromu Farkındalık Günü Neden 21 Mart’ta Kutlanmaktadır?

Down sendromu, ilk zamanlardan beri bilinse de Jerome Lejeune tarafından ilk kez 1959 yılında kanıtlandı. Daha sonra ise 10 Kasım 2011 yılında, Birleşmiş Milletler tarafından alınan karar ile 21 Mart tarihi resmi olarak Dünya Down Sendorumu Günü olarak kabul edildi. Fakat 21 Mart tarihi rastgele seçilmedi. 21 Mart tarihi, 21. kromozomlarının 2 yerine 3 tane olması nedeniyle, 3. ayın 21. günü olarak seçildi.

 

Ülkemizde Down Sendromuna Destek Veren Kuruluşlar

Ülkemizde birçok kuruluş doğrudan veya dolaylı olarak down sendorumlu bireylere destek vermektedir. Bu sivil toplum kuruluşlarının başında ise Türkiye Down Sendromu Derneği gelmektedir. Her yıl birçok proje ve etkinlik düzenleyen bu derneğin web sitesinden siz de birçok etkinliğe ulaşabilir veya bağışta bulunabilirsiniz.

Ülkemizde Down Sendromu Etkinlikleri

Ülkemizde birçok şehirde birçok farklı etkinlik ile down sendromlulara destek verilmektedir. Farkındalık yaratmaya çalışan bu etkinliklerden en popüleri ise her yıl 27 mart tarihinde düzenlenen “NKolay İstanbul Yarı Maratonu”dur. “Down sendromluların eğitimi için koş” sloganı ile düzenlenecek olan bu yılki koşu etkinliğine siz de katılabilir, sosyal medya hesaplarınızdan #rengimizbelliolsun etiketi ile etkinlikleri takip edebilirsiniz.

21 Mart Down Sendromu Farkındalık Günü Mesajları

21 Mart’ta paylaşabileceğiniz, sevdiklerinize iletebileceğiniz down sendromu mesajlarımız;

  • Sıradan olmak ile muhteşem olmak arasındaki fark, fazladan bir küçük kromozom.
  • Down sendromlu çocuklar bizden farklıdır. Yalan nedir bilmez, nefret nedir görmezler.
  • Biraz inatçı da olsam sizlerden biriyim!
  • +1 farkla sizlerden biriyiz.
  • Benzerliklerimizin farkında mısınız?
  • Gerçek dostlar kromozom saymaz. Çünkü down sendromu 1 eksiklik değil, 1 fazlalıktır.

Lolons ailesi olarak tüm okurlarımızı 21 Mart’ta çok daha duyarlı olmaya, çevremizdeki farklılıkları sahiplenmeye davet ediyoruz!

 

Bir cevap yazın