Bebeklerde Soğuk Terleme ve Öksürük

Ebeveynler bebeklerine oldukça hassas bir şekilde davranmaktadır. Ancak ne kadar hassas olursak olalım elimizde olmayan nedenlerden dolayı bebeklerde bazı olumsuz durumlar gözlemlenebilmektedir. Bebeklerde en çok karşılaşılan olumsuzluklar ise bebeklerde soğuk terleme ve bebeklerde öksürüktür. Bu yazımızda sizlere bebekler neden öksürür ve bebekler neden soğuk terler sorularına yanıt vereceğiz. Ayrıca bebeklerde öksürük ve bebeklerde terleme sorunlarına karşı alınacak önlemleri de anlatacağız.

Bebekler Neden Öksürür?

Bebeklerin bağışıklık sistemi ve derilerinin tam olarak gelişmemesi nedeniyle sık sık hasta olabilirler. Bu yüzden bebeklerde öksürük sık görülen bir sorundur. Ancak bebeklerin öksürmesindeki bir diğer neden ise ortamda bulunan tozdur. Eğer çok fazla toz yapacak eşya bulunuyorsa veya toz toplayan eşyalar bebeklerde öksürüğe neden olmaktadır.
Ebeveynlerin sigara kullanımı bebeklerde öksürüğe neden olmaktadır ayrıca solunum yolu hastalıklarına da neden olmaktadır.
Eğer bebeklerde öksürük kesilmiyorsa ve krize girecek kadar öksürüyorsa mutlaka bir uzmana doktora danışmanız gerekiyor. Alerji veya solunum yolu hastalıkları nedeniyle öksürüyor olabilir ve acil müdahale gerektiren bir durum olabilir.

Bebeklerde Öksürük Nasıl Geçer?

Bebeklerde öksürük nasıl geçer sorusuna net bir cevap vermek doğru olmayacaktır. Ancak ebeveynlerin saydığımız maddeleri uygulaması sonucu eğer bebeğinizde herhangi bir solunum yolu rahatsızlığı bulunmuyorsa, öksürüğü büyük bir oranda azalacaktır. İşte bebeğiniz öksürüyorsa uygulamanız gerekenler;

– Eğer ebeveynler sigara kullanıyorsa mutlaka sigarayı bırakması gerekiyor. Sigaranın bebek üzerinde olumsuz etkilere yetişkinlere oranla 10 kat daha fazladır. Bu nedenle sigara içen ebeveynlerin bebekleri mutlaka öksürür ve ilerisinde solunum yolu rahatsızlıkları ile karşılaşır.
– Eğer burnunda bir tıkanıklık var ve ağzından nefes alırken öksürüyorsa mutlaka bir bebek burun aspiratörü kullanmanız gerekiyor. Burun aspiratörü sayesinde bebeğiniz burnunda ve genzinde bulunan birikintileri boşaltırsınız. Burun aspiratörünü bebek bakım çantasında mutlaka bulundurmanız gerekiyor.
– Bebeklerin bulunduğu ortamı sürekli olarak havalandırmanız gerekiyor. Havalandırılan ortamda bakteri üretilmez, toz daha az olur. Bu unsurlar sayesinde bebeklerde öksürük kesilir.
– Bebeğe mutlaka pamuklu bebek giyim ürünleri giydirmeye özen gösterin. Pamuklu bebek giyim ürünleri nefes alan yapısı ile bebeğinizi terletmeyecektir.
– Bebek odasını nemlendirmeniz yine bebeklerde öksürüğü kesecek bir diğer unsurdur.
Bu saydığımız maddeleri uyguluyorsunuz ancak bebeğiniz hala şiddetli bir şekilde öksürmeye devam ediyorsa mutlaka çocuk hastalıkları doktoruna gitmeniz gerekiyor.

Bebekler Soğuk Soğuk Neden Terler?

Bebeklerin terlemesi normal bir durumdur. Vücut ısılarını ayarlamak için mutlaka terlemeleri gerekiyor. Ancak eğer bebeğiniz soğuk soğuk terliyorsa bu durumun üzerinde durmanız gerekmektedir.
Soğuk terlemenin en yaygın sebebi soğuk algınlığıdır. Soğuk algınlığı hastalığı sonucu bebeklerde soğuk terleme sorunu oluşmaktadır. Soğuk algınlığının en büyük nedeni bebeklerin terlemesi sonucu veya uykudan kalktığı gibi soğuk havayla karşılaşmasıdır. Bu yüzden %100 pamuklu bebek body giydirilmesi soğuk algınlığını önleyecektir.
Vitamin eksikliği yaşayan bebeklerde soğuk terleme sorunu sık yaşanan bir sorundur. Böyle bir durumla karşılaşılıyorsa bebeklere vitamin takviyesi olacak ek besinler verilmesi gerekmektedir.
Ancak bebeklerde çok büyük bir sorun olan kalp yetmezliğinin habercisi de yine soğuk terleme olabilir. Soğuk terleme sorunu olan bebeklerin çok iyi gözlemlenmesi gerekiyor. Eğer erken yorulma ve süt emerken çabuk bırakma gibi sorunlar bulunuyorsa mutlaka bir sağlık kuruluşuna müracaat edilmesi gerekiyor.
Son olarak bebeklerde soğuk terleme nedenleri arasında geniş eti büyümesini söyleyebiliriz. Büyük geniz eti bebeklerde soğuk terlemeye neden olur.
Bebeklerde soğuk terleme sorunu önemli bir sorundur ve doktora başvurulması gerekmektedir.

Bir cevap yazın